1Co to jest stan deweloperski mieszkania?
Nie ma jednej definicji tego terminu, ale ogólnie przyjmuje się, że jest to określenie stanu wykończenia, które odbiera właściciel mieszkania od firmy deweloperskiej. U każdego dewelopera termin stan deweloperski może się nieco różnić, ale mamy coś wspólnego. Zazwyczaj stan deweloperski obejmuje: wymurowane i otynkowane ściany działowe, instalację ogrzewania, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalację elektryczną (zarówno gniazdka, jak i włączniki), posadzkę, przez co należy rozumieć wylewkę podłogową, okna, drzwi wejściowe.
2Co mamy do zrobienia?
Nasze doświadczenie pokazuje, że takie mieszkania potrzebują najmniej pracochłonnego rodzaju wykończenia. Bardzo rzadko zdarza się, że klienci proszą o wyburzenie konkretnej ściany działowej. Z reguły układ funkcjonalny jest zadowalający. Standardowym zadaniem przy wykończeniu jest układanie płytek, szpachlowanie i gruntowanie, malowanie ścian i sufitów, układanie paneli podłogowych (winylowych, parkietu) i listew przypodłogowych, przebudowa instalacji sanitarnej elektrycznej, montaż opraw i lamp oświetleniowych, podłączanie artykułów sanitarnych i sprzętu AGD.
3Projektowanie i koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.
Zamawiając wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, klient otrzymuje wszystkie te same usługi, co klienci z remontem generalnym, za wyjątkiem demontażu i rozbiórki. Kwota robocizny wykończenia takiego mieszkania waha się pomiędzy 650 a 850 zł za 1 m2. Ponadto przy zakupie materiałów wykończeniowych preferowane są opcje bardziej przyjazne dla budżetu, czyli optymalne połączenie ceny i jakości, widełkowo to 250-450 zł./m2. Zamawiając projekt aranżacji, klientowi zależy na estetycznej stronie projektu, czyli na wizualizacji. Ponieważ układ funkcjonalny i rozmieszczenie urządzeń sanitarnych i elektrycznych pozostawiamy z reguły bez zmian